تبلیغات
daneshjoei - کشاورزی در استان ایلام
چهارشنبه 17 فروردین 1390

کشاورزی در استان ایلام

   نوشته شده توسط: reza jalilian    

ویژگیهای كشاورزی استان ایلام 

ویژگیها:

استان ایلام با وجود تنوع اقلیمی و اراضی مستعد برای تولید انواع محصولات زراعی و باغی، وجود منابع پایه غنی مناسب(آب و خاك، جنگل و مرتع، ذخائر ژنتیكی) و وجود بستر مناسب برای افزایش اراضی آبی از طریق تبدیل اراضی مستعد دیم به آبی ، وجود استعداد در زمینه های مختلف برای ایجاد صنایع تبدیلی و تكمیلی، وجود استعداد در افزایش امكان استفاده از منابع آبهای سطحی و زیرزمینی و ایجاد دستگاههای پمپاژ و احداث سدهای خاكی ، مخزنی و انحرافی و ایجاد شبكه های آبیاری و تجهیز و نوسازی و یكپارچه سازی اراضی، وجود شرایط اقلیمی و فنی و اجتماعی و پتانسیل ها و ظرفیتهای بالقوه برای افزایش سطح تولید برخی محصولات اساسی مثل: گندم، جو، برنج، ذرت، حبوبات، سیب زمینی و سبزی و صیفی جات استعداد بالقوه بخشی از مناطق كوهستانی واراضی دیم شیب دار جهت كاشت درختان مثمر و غیرمثمر در جهت توسعه باغداری و جنگلكاری و امكان افزایش تولید محصولات باغی و جنگلی ، استعداد ایجاد و تأسیس تشكلهای اقتصادی و خدماتی(تعاونیهای تولیدی، مكانیزاسیون) استعداد توسعه مشاركتها و تشكلهای مردمی در امور تولید و خدماتی(در جهت استفاده مطلوب از منابع و عوامل تولید) استعداد بالقوه بخشی از مناطق در توسعه و تامین نباتات علوفه ای، محصولات جالیزی و سبزیجات و میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری و استفاده بالقوه و وجود امكانات برای توسعه فعالیتهای آبزی پروری.

دستیابی به هدفهای كمی برنامه دوم را دستخوش تغییرات قرار داده و انرا غیر ممكن ساخت، علیهذا بدون برطرف ساختن موانع توسعه در این بخش نمی توان شاهد شكوفائی سایر بخشهای اقتصادی بود. در برنامه سوم نیز 83-79 كشاورزی بعنوان محور توسعه مورد توجه مسئولین قرار گرفته است. با عنایت به اینكه استان ایلام از لحاظ كشاورزی دارای جایگاه خاص خود می باشد انتظار میرود در برنامه سوم اهتمام و تلاش مضاعف و جهش قابل ملاحظه ای در افزایش تولید محصولات زراعی و باغی بویژه افزایش سطح اراضی آبی صورت گیرد.

با توجه به پتانسیل و قابلیتها و امكانات كشاورزی استان از مجموع 237 هزار هكتار اراضی قابل كشاورزی، سالانه فقط 45 هزار هكتار آن بصورت آبی و 242 هزار هكتار بصورت دیم مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد. در همین راستا و طی دوره زمانی برنامه سوم در نظر است كه 65 هكتار از محل اجرای طرحهای ملی در بخش تامین آب و 6/28 هزار هكتار از محل اجرای طرحهای استانی به اراضی دیم موجود و 50 هزار هكتار از اراضی ملی دیم و قابل كشت در اهداف برنامه پیش بینی شده است.

با توجه به وضعیت بازرگانی و پوشش گیاهی و ... منابع آب موجود در استان از آنجائیكه كل آب سطحی و زیرزمینی پس از كسر آب خارج از فصل(قنات، چشمه و مصارف شرب و صنعت) در وضع موجود 410/414 میلیون متر مكعب با راندمان 94/35% می باشد كل آب قابل دسترسی كشاورزی در برنامه سوم توسعه 800/770 میلیون متر مكعب با راندمان 09/39% پیش بینی شده است. كه اضافه برداشت آب زیرزمینی و آب سطحی بترتیب 300/25 و 90/331 میلیون متر مكعب طی دوره زمانی از اهداف برنامه می باشد در صورت لزوم توجه بیشتر به مهار و بهره برداری مطلوب و استفاده كارا و مؤثر در بخش آب و همزمان احداث شبكه های اصلی و فرعی و زهكشی و تجهیز و نوسازی مزارع و ... در بخش كشاورزی می توان از خروج میزان زیاد سالانه آب به خارج از استان جلوگیری نمود و از این طریق است كه توسعه بخش كشاورزی تحق پیدا خواهد كرد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.